- Domowa pielęgnacja twarzy: skuteczne metody i porady
- Zapalenie okołoustne i wysypka wokół ust – przyczyny i leczenie
- Dieta niskowęglowodanowa – zasady, efekty i jadłospis krok po kroku
- Znaczenie śniadania: klucz do zdrowia i dobrego samopoczucia
- Drastyczna dieta – skutki, zasady i jak uniknąć efektu jo-jo
Alergia pokarmowa – objawy, dieta
![](https://zinkiu.com.pl/wp-content/uploads/2021/11/bol_brzucha_1636044475.jpg)
Alergia pokarmowa objawy
Nasilenie objawów alergii zależy od kilku czynników. Ważna jest ilość spożytego alergenu. Objawy mogą pojawić się w ciągu kilku minut od spożycia pokarmu lub w ciągu kilku godzin. Najczęściej spotykane objawy to dolegliwości pokarmowe. Mowa tutaj o nudnościach, wymiotach, biegunce, bólach brzucha oraz wzdęciach. W przypadku zespołu alergii jamy ustnej pojawia się pieczenie oraz obrzęki w obszarze jamy ustnej. Alergia może także objawiać się atopowym zapaleniem skóry, nieżytem nosa, astmą oskrzelową, a nawet wstrząsem anafilaktycznym. W tym ostatnim przypadku, należy bezzwłocznie zadzwonić pod numer alarmowy w celu uzyskania szybkiej pomocy.
Anafilaksja objawia się obrzękiem twarzy, katarem, świądem, szybszą pracą serca, bólem brzucha, biegunką i wymiotami. Może dojść również do zaburzeń rytmu serca.
Co wywołuje objawy -podstawowe informacje
Objawy alergii pokarmowej wywołuje najczęściej spożycie mleka krowiego, pszenicy, ryb i owoców morza, jaj orzechów arachidowych. Czasami występują również nieprzyjemne objawy po spożyciu selera, pomidora, bananów, mango, soczewicy, sezamu, niektórych przypraw. Spotykane są także reakcje krzyżowe, najczęściej roztocza i skorupiaki, lateks i cytrusy, jaja kurze z jajami innych gatunków.
Odpowiednia diagnoza
Jeśli podejrzewasz, że możesz borykać się z alergią pokarmową, udaj się do lekarza w celu postawienia diagnozy. Poza rozmową i wywiadem, ważne są również metody diagnostyczne takie jak testy skórne punktowe, testy alergiczne z krwi, próby prowokacyjne oraz próby prowokacyjne.
Dieta ma znaczenie
W przypadku potwierdzenia alergii pokarmowej, najczęściej stosuje się dietę eliminacyjną. Wówczas ważne jest unikanie spożywania produktów wywołujących objawy alergii. Ważne jest jednak to, aby jednocześnie zapewnić organizmowi wszystko to, czego potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Aby zapewnić sobie wszystko co potrzebne, warto udać się do specjalisty jakim jest dietetyk. Odpowiednio ułożona dieta jest w przypadku osób cierpiących na alergie pokarmowe bardzo ważnym elementem leczenia.
Zakończenie
Alergie pokarmowe dają nieprzyjemne objawy. Jeśli je odczuwasz, warto zgłosić się do lekarza w celu postawienia diagnozy. W przypadku potwierdzenia, iż alergia pokarmowa występuje, warto zastosować odpowiednią dietę. W jadłospisie nie mogą znaleźć się pokarmy uczulające, ale muszą znaleźć się w nim również składniki, których organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Najlepszym sposobem na uzyskanie zdrowego jadłospisu jest wizyta u dietetyka.