Ból pleców- leczenie

Ból pleców można złagodzić różnymi technikami. W większości przypadków bólu pleców, można zastosować okres odpoczynku, ciepłe i zimne okłady, ćwiczenia rozciągające lub wzmacniające mięśnie (pod okiem fizjoterapeuty!), a także różne leki przeciwbólowe, aby zmniejszyć ból i zapewnić poziom komfortu umożliwjający w miarę normalne życie.

Okłady na ciepło i zimno, stosowane oddzielnie lub naprzemiennie, mogą przynieść ogromne korzyści w zmniejszeniu bólu pleców.  Ciepło służy do rozluźnienia mięśni. Działa poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych, co poprawia przepływ tlenu do dotkniętego obszaru oraz zmniejsza ból i skurcze mięśni.  Zimne okłady stosuje się w celu zmniejszenia stanu zapalnego, takiego jak zapalenie stawów lub uraz.  Działa to poprzez zmniejszenie rozmiaru naczyń krwionośnych i przepływ krwi do obszaru.

Ważne jest, aby unikać długotrwałego stosowania ciepłych lub zimnych okładów, szczególnie w pobliżu narządów znajdujących się w jamie brzusznej.

Ćwiczenia przynoszą ogromne korzyści zarówno osobie cierpiącej na ból pleców, jak i każdemu, kto ma nadzieję, że uniknie go w przyszłości.  Jeśli cierpisz na ostry ból pleców, ćwiczenia mogą nie być możliwe, a nawet dobrym pomysłem. Jednak w przypadku przewlekłego bólu pleców zalecany jest regularny program ćwiczeń.  Ćwiczenia pomogą wzmocnić mięśnie podtrzymujące plecy oraz zwiększyć elastyczność i zakres ruchu.  Fizjoterapeuta może pomóc w opracowaniu planu ćwiczeń odpowiedniego dla Ciebie i Twojego stanu.

Leki bez recepty mogą być stosowane w celu zmniejszenia bólu.  Należą do nich leki, takie jak aspiryna Tylenol, które są przeznaczone do ogólnego łagodzenia bólu.  W celu zmniejszenia obrzęku stosuje się leki przeciwzapalne.  Należą do nich takie leki bez recepty, jak ibuprofen (Motrin, Advil). Dostępne są silniejsze leki na receptę, zarówno przeciwbólowe, jak i przeciwzapalne.

Zabiegi chirurgiczne na ból pleców

Chociaż większość metod leczenia bólu dolnej części pleców jest niechirurgiczna, istnieją pewne stany, w których operacja jest odpowiednia.  Ponadto, w niektórych rzadkich przypadkach, zabieg chirurgiczny może być stosowany w leczeniu przewlekłego bólu pleców, w przypadku którego zawiodły inne metody leczenia.
Podczas laminektomii usuwa się część blaszki, część kości z tyłu kręgów.  Może być stosowany w leczeniu przepukliny krążków międzykręgowych i zwężenia kręgosłupa.

W przypadku mikrodiscektomii wykonuje się znacznie mniejsze nacięcie, a lekarz lokalizuje krążek za pomocą soczewki powiększającej. Mniejsze nacięcie może zmniejszyć ból i rozerwanie tkanek oraz zmniejszyć rozmiar blizny operacyjnej. W przypadku dyskektomii laserowej laser służy do waporyzacji tkanki w krążku, zmniejszając jej rozmiar i zmniejszając nacisk na nerwy.

Fuzję kręgosłupa można stosować w leczeniu spondylolistezy i choroby zwyrodnieniowej krążka międzykręgowego.  W zespoleniu kręgosłupa dwa lub więcej kręgów łączy się ze sobą za pomocą przeszczepów kostnych, śrub i prętów.  Zrośnięty obszar kręgosłupa zostaje unieruchomiony. Złamania kręgów mogą być spowodowane urazem lub osteoporozą.  Wertebroplastyka wstrzykuje cementopodobną mieszaninę zwaną polimetakrylanem do złamanego kręgu, aby ustabilizować kręgosłup.  Kyfoplastyka zakłada balonik, który pomaga przywrócić wysokość i kształt kręgosłupa przed wstrzyknięciem polimetakrylanu w celu naprawy złamanego kręgu. Operację wymiany dysku można teraz wykonać w przypadkach, gdy dysk jest poważnie uszkodzony.  Tutaj dysk jest po prostu usuwany i zastępowany dyskiem syntetycznym.

Alternatywne metody leczenia bólu pleców

Termin terapia alternatywna obejmuje szeroki zakres terapii, z odpowiednią zmiennością poziomów akceptacji w środowisku medycznym. Medycyna alternatywna to rozwijająca się dziedzina, ale czasami opiera się bardziej na anegdotycznych dowodach niż na dokładnych badaniach.  Najbardziej renomowane zabiegi alternatywne obejmują chiropraktykę, proloterapię, akupunkturę i akupresurę oraz masaże.  Kręgarze używają manipulacji kręgosłupa, aby dostosować kręgosłup.  Ich celem jest złagodzenie nacisku na układ nerwowy poprzez odpowiednie ustawienie kręgosłupa.  Manipulacja kręgosłupem ma na celu przywrócenie ruchomości stawów poprzez przykładanie kontrolowanej siły do ​​stawów, których ruch został ograniczony.  Chiropraktyka to najpopularniejsza forma terapii alternatywnej.

Proloterapia to zabieg polegający na wstrzyknięciu roztworu cukru lub innej substancji drażniącej do okostnej, tkanki włóknistej pokrywającej kości, w celu wzmocnienia przyczepu ścięgien i więzadeł. Akupunktura i akupresura opierają się na starożytnej chińskiej filozofii, zgodnie z którą przez ciało przepływa siła życiowa zwana Qi.  Jeśli przepływ jest utrudniony, ciało może zachorować.  Akupunktura wykorzystuje igły do ​​odblokowania przepływu Qi, podczas gdy akupresura wykorzystuje masaż, aby osiągnąć to samo.

Terapia masażu może przynieść korzyści osobom cierpiącym na ból pleców poprzez zwiększenie przepływu krwi i krążenia, zmniejszenie napięcia mięśni, zmniejszenie bólu spowodowanego przez napięte mięśnie, a nawet poprawę snu.  Terapia masażu może przynieść ulgę w wielu typowych schorzeniach, które powodują ból pleców, takich jak zapalenie stawów, fibromialgia, kontuzje sportowe i różne inne zwichnięcia i nadwyrężenia tkanek miękkich.

Leave a Comment