Choroby, które można wyleczyć filiżanką herbaty

Pełne leczenie ten napój nie zastąpi, ale może przyspieszyć powrót do zdrowia i zmniejszyć ryzyko niektórych chorób.

Twój ulubiony gorący napój, czarny czy zielony, zawiera zbyt wiele unikalnych substancji, aby marnować je tylko na zaspokojenie pragnienia. Herbata może być stosowana w zapobieganiu, a nawet leczeniu niektórych chorób — jednak oczywiście nie należy polegać wyłącznie na niej.

Opuchlizna

Roztwór czarnej herbaty lub namoczone torebki herbaty (czarnej) są doskonałe do łagodzenia obrzęków i koją skórę lub błony śluzowe w przypadku skaleczeń, ukąszeń owadów, zapalenia spojówek, a nawet bólu zębów. Dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym i przeciwzapalnym herbata łagodzi obrzęki, koi podrażnienia i przynosi ulgę.

Zapobieganie udarom mózgu

Wszystkie herbaty są bogate w przeciwutleniacze, ale herbata zielona zawiera ich najwięcej. Filiżanka lub dwie zielonej herbaty dziennie to obowiązkowa norma dla osób dbających o serce i naczynia krwionośne — badania potwierdzają, że u osób regularnie pijących herbatę łączne ryzyko udarów i chorób serca jest niższe.

Zapobieganie demencji

Badanie opublikowane w American Journal of Clinical Nutrition wykazało, że starsi dorośli, którzy pili tylko jedną filiżankę zielonej herbaty dziennie, osiągali o 38% lepsze wyniki w testach poznawczych niż ich rówieśnicy preferujący inne napoje. Zwiększenie dziennej dawki do dwóch filiżanek zwiększyło sukces o 54%.

Trądzik

Jeśli dokucza Ci trądzik, spróbuj robić okłady z naparu zielonej herbaty lub po prostu myć twarz zieloną herbatą. Może pomóc w łagodzeniu stanów zapalnych, ukoić skórę, a właściwości antybakteryjne zielonej herbaty mogą pomóc w przyspieszeniu gojenia się trądziku.

Ból gardła

Ciepła herbata miętowa jest doskonała na ból gardła: koi błony śluzowe, łagodzi ból i zabija bakterie wywołujące stan zapalny.

Otarcia i skaleczenia

Garbniki, w które obfituje herbata, mają właściwości ściągające, dzięki czemu mogą powstrzymać niewielkie krwawienia. Wystarczy przyłożyć kompres z naparu herbaty do chorego miejsca, a opuchlizna zmniejszy się, krew przestanie płynąć, a ból ustąpi.

Spocone stopy

Zwykła czarna herbata może być jednym z najskuteczniejszych domowych sposobów na spocone stopy. Kwas taninowy zabija bakterie i zwęża pory, zapobiegając w ten sposób poceniu się lub je ograniczając. Wystarczy 15-minutowa kąpiel stóp w zaparzonej herbacie.

Krwawienie i choroby dziąseł

Te same ściągające kwasy garbnikowe pomagają zmniejszyć stan zapalny i powstrzymać krwawienie dziąseł. Wystarczy przyłożyć zimne torebki po herbacie do dziąseł i pozostawić je tam na 10-20 minut. Można także płukać jamę ustną naparem z herbaty — nie tylko pomoże to zmniejszyć stan zapalny, ale także oczyścić jamę ustną z bakterii.

Alergia

Kilka filiżanek herbaty dziennie może pomóc w zmniejszeniu objawów alergii dzięki zawartości flawonoidów — substancji chemicznych pochodzenia roślinnego, które chronią przed stanami zapalnymi.

Biegunka

Garbniki mają również działanie ściągające na błonę śluzową jelit. Zapobiega to wydalaniu płynów i łagodzi stan zapalny jelit. Zaleca się picie herbaty bezkofeinowej, ponieważ kofeina odwadnia organizm, co jest niepożądane w biegunce.

Zapalenie spojówek

Suche, swędzące i zapalne oczy? Pomocne mogą być okłady z zaparzonej herbaty: wystarczy położyć je na powiekach na 10-15 minut — natychmiast złagodzą ból.

Opryszczka

Flawonoidy i kofeina, w które bogata jest herbata, hamują rozwój wirusa opryszczki, przy czym szczególnie skuteczna jest herbata bergamotowa. Przyłóż kompres z naparu herbaty do chorego miejsca i pozostaw na 10 minut. Powtarzaj 3-4 razy dziennie.

Leave a Comment