Głośniki z płyty MDF – krok po kroku

Podczas samodzielnego wykonywania takich elementów jak obudowa głośnika z drewna, płyta MDF jest jednym z najlepszych wyborów. Na rynku dostępnych jest naprawdę wiele przeróżnych połączeń drewna, z których jedne działają lepiej niż inne – oczywiście w zależności od pożądanej funkcji.

Płyta MDF jest materiałem płaskim, stabilnym i jednocześnie gęstym, co czyni go również świetnym przy wzmacniania dźwięku. Obudowa jest zatem niezwykle istotna w procesie ulepszania dźwięku pochodzącego z głośnika. Dlatego czas poświęcony na prawidłowe zaprojektowanie odpowiednio stabilnej obudowy jest zdecydowanie równie ważny jaki same obliczenia, a także wybór przetworników głośnikowych.

Połączenia doczołowe i śruby to często używane zestawienie, które jest również bardzo typowe dla obudów głośnikowych. Problem pojawia się jednak w momencie, gdy złącza doczołowe nie są wystarczająco mocne, nie są także łatwe do wykonania. To sprawia bowiem, że mogą nie zostać właściwie uszczelnione, a to będzie już problemem.

Rozwiązaniem tego problemu może być klej lub uszczelniacz, który „uszczelni” obudowę. Jednak znacznie lepszym remedium wydaje się być prawidłowy projekt skrzynki na początku. Śruby nie są bowiem wizualnie atrakcyjne, ani efektowne, przez co wiele razy muszą być wypełniane przed ostatecznym przygotowaniem powierzchni. To sprawia, że czas spędzony na projektowaniu właściwej obudowy głośnika przełoży się wyraźnie na satysfakcjonujący i stabilny produkt końcowy.

Połączenia najczęściej stosowane przy budowie szafek z płyty MDF są połączeniem dado i rabbetowe. To dwa, bardzo do siebie podobne rodzaje, które różnią się użyciem. Dado są używane w środku płyty, natomiast złącza rabbetowe są używane wzdłuż krawędzi płyty. Oba złącza zapewniają jednak nakładanie się materiału – w zasadzie „pióro i wpust”, które zwiększa powierzchnię, co czyni je idealnymi dla aplikacji klejonej.

Pracując nad stworzeniem obudowy głośnika warto najpierw dokładnie zmierzyć szerokość i głębokość używając kawałków drewna. Dobre połączenie uzyskane będzie wówczas, gdy będzie odpowiednio dobrze dopasowane (bez agresywnego użycia młotka). Wówczas dosyć lekkie uderzenia z martwym uderzeniem będą wystarczające, gdyż mocniejsze mogą trwale uszkodzić połączenie lub cały panel.

Informacje o różnych rodzajach połączeń i materiałach używanych przy konstrukcji obudowy głośnikowej są kluczowe dla uzyskania optymalnego brzmienia. Płyta MDF, ze względu na swoją płaskość, stabilność i gęstość, jest popularnym wyborem do budowy obudów głośnikowych. Prawidłowe zaprojektowanie stabilnej obudowy jest równie ważne jak dobranie odpowiednich przetworników głośnikowych i dokładne obliczenia.

Leave a Comment