Infekcje dróg moczowych u najmłodszych
Zakażenie górnych dróg moczowych u dzieci to dosyć powszechny problem. Szczególnie u młodszych dzieci rozpoznanie może sprawiać pewne trudności, ze względu na nieoczywiste objawy. Najbardziej powszechną przyczyną zakażenie górnych dróg moczowych u najmłodszych, jest bakteria E.coli. Istnieją pewne czynniki, które są określane mianem sprzyjającym zakażeniu. Mowa tutaj o przebytym w przeszłości zakażeniem dróg moczowych, wadach wrodzonych układu moczowego, cewnikowaniu pęcherza czy problemy z wypróżnianiem. Wymienione czynniki to tylko niektóre z możliwych. Krótsza cewka moczowa u dziewczynek sprawia, iż są one bardziej narażone na zakażenie górnych dróg moczowych.
Objawy zakażenia dróg moczowych u dzieci
Wśród objawów zakażenia dróg moczowych należy wymienić:
- brak apetytu,
- gorączka,
- nudności i wymioty,
- senność,
- zmiany w moczu związane z barwą oraz zapachem.
Jeśli Twoje dziecko ma podobne objawy, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Często są one mylone z innymi, mniej groźnymi chorobami. Warto pozostać czujnym i reagować. Zakażenie górnych dróg moczowych jest bardzo niekomfortowe.
Lekarz na podstawie wyników badań oraz wywiadu, jest w stanie zalecić najlepszą i najbardziej efektywną formę leczenia zakażenia dróg moczowych u dziecka. Badanie moczu jest w tym przypadku koniecznością. W kolejnym akapicie znajdziesz prostą instrukcję, jak prawidłowo pobrać próbkę moczu do badania małych dzieci
Pobieranie próbki moczu do badania
Przed pobraniem próbki, należy zadbać o to, aby okolice intymne dziecka były czyste i umyte. Potrzebny będzie jałowy pojemnik na mocz, który można zakupić w każdej aptece. Malucha należy przytrzymać na przykład nad wanną i poczekać, aż zacznie oddawać mocz. Po upływie dwóch sekund podstaw pojemnik pod strumień moczu dziecka. Następnie wystarczy zakręcić dokładnie pojemnik i nakleić karteczkę z danymi malucha. Pojemnik z próbką moczu dziecka należy dostarczyć co laboratorium jak najszybciej.
Leczenie zakażenia dróg moczowych u dzieci
Leczenie zakażenia polega na podawaniu przepisanych przez lekarza antybiotyków albo chemioterapeutyków. Takie leczenie może trwać nawet dwa tygodnie. W przypadku ciężkiego stanu, podejmowane jest leczenie w trybie ambulatoryjnym. Jeśli dziecko jest leczone w domu, pamiętaj o tym, aby podawać mu zapisane przez lekarza środki przez tyle czasu, ile zalecił specjalista. Nawet, jeśli objawy ustąpiły, nie należy przerywać zaleconego leczenia. Ustąpienie objawów przed końcem przepisanego czasu kuracji nie oznacza, iż zakażenie dróg moczowych ustąpiło.