Pocenie się całego ciała

Przy pierwszym spotkaniu zwracamy uwagę na wiele rzeczy. Przede wszystkim interesuje nas wygląd zewnętrzny, to dzięki niemu możemy stwierdzić czy ktoś nam się podoba czy nie. Na wiele kwestii zwracamy wtedy uwagę, na przykład na włosy, oczy, uśmiech, sylwetkę. Często też zwracamy uwagę na zapach, jeśli ktoś ładnie pachnie, wtedy od razu lepiej go postrzegamy. Gorzej gdy ktoś wydziela tylko i wyłącznie odór potu, wtedy nie stawia się go w zbyt dobrym świetle. Pocenie się może być wywołane różnymi czynnikami, czasami to właśnie stres związany z pierwszym spotkaniem wywołuje nadmierne pocenie się. Czasem jednak przyczyna jest o wiele bardziej złożona.

Kiedy mówimy o nadmiernym poceniu się?

Nadmierne pocenie różni się od tradycyjnego pocenia się. Każdy człowiek się poci, ma na to wpływ wiele różnych czynników. Dzięki poceniu się usuwamy z organizmu toksyny, które nam mogą zaszkodzić. Jest to więc naturalna reakcja organizmu, która nie jest niczym groźnym. Pocimy się także po spożyciu leków na przeziębienie czy grypę, ich zadaniem jest wypocenie się organizmu z infekcji, zwykle to bardzo pomaga. Pot pojawia się w sytuacjach stresowych, jak już wyżej wspomniano, podczas aktywności fizycznej, w czasie zabawy i tańca. Również wysoka temperatura powietrza powoduje pocenie się organizmu. Jeśli jednak pot pojawia się niespodziewanie i nie ma żadnego związku z powyższymi przyczynami, wtedy mówi się o nadmiernym poceniu się. Takie nadmierne pocenie zwykle wywołane jest jakąś chorobą lub prowadzeniem szkodliwego trybu życia.

Jak poradzić sobie z nadmiernym poceniem się?

Jest wiele sposobów na to, jak poradzić sobie z poceniem się w nadmiernej ilości. Wszystko jednak zależy od tego, co jest przyczyną nadmiernej potliwości. Jeśli przyczyna jest niegroźna wtedy można sięgnąć po antyperspiranty i dezodoranty, które mają zablokować wytwarzanie się potu. Jest też wiele kosmetyków do mycia, która zostawiają na skórze warstwę ochronną, która zapewnia mniejszą potliwość. Takie kosmetyki często są stosowane przez sportowców, tancerzy i osoby, prowadzące stresujący tryb życia. Jeśli ktoś nie potrafi sobie poradzić z poceniem się może sięgnąć po środki farmakologiczne. Niektóre lekarstwa blokują gruczoły potowe, dzięki temu można pozbyć się uporczywego potu z całego ciała. Jeśli jednak środki te nie pomagają, może się okazać, że źródłem nadmiernego pocenia się jest groźna choroba, którą trzeba jak najszybciej zdiagnozować. Tylko to daje szanse na szybkie wy leczenie jej.

Leave a Comment