Pozbądź się ich — 4 pokarmy, które sprawiają, że czujesz się ociężały

Po obfitym obiedzie czujesz się ociężały przez resztę dnia. Brzmi znajomo? Ale czy wiesz, że są pewne produkty, które sprawiają, że czujesz się ociężały?

Oto najbardziej niezdrowa żywność, która sprawia, że właśnie tak się czujesz.

Woda gazowana

To łatwo dostępny produkt, który jest prawie wszędzie. Można je łatwo dostać z automatu lub lodówki w sklepie. Nie jest też tajemnicą, że napoje gazowane zawierają dużo cukrów, które nie zapewniają sytości przez cały dzień.

Napoje słodzone powodują natychmiastowy wzrost poziomu cukru we krwi, po czym następuje jego gwałtowny spadek. Wahania te mogą wpływać na poziom energii. Ponadto, czysty cukier zawarty w napojach gazowanych jest związany z procesami zapalnymi w organizmie, co może również prowadzić do zmęczenia. Zaleca się zastąpienie tego słodzonego napoju zwykłą wodą gazowaną.

Cukierki

Podobnie jak napoje gazowane, słodycze mogą zawierać duże ilości cukru. Mogą prowadzić do “zapaści cukrowej”, przez co człowiek czuje się ospały.

Wysokie spożycie cukru hamuje produkcję oreksyny, substancji chemicznej w mózgu, która stymuluje poczucie czuwania. Dlatego im więcej cukru spożywasz, tym bardziej jesteś senny.

Ziarna rafinowane

Żywność składająca się z ziaren lub mąki zbożowej została znacznie zmieniona w stosunku do swojego naturalnego składu. Ziarna rafinowane są rzeczywiście silnie przetworzone.

Rafinowane ziarna, takie jak biały chleb i makaron, mogą przyczyniać się do niskiego poziomu energii. Są one szybko trawione, co powoduje gwałtowny wzrost (a następnie szybki spadek) poziomu cukru we krwi. Następnie poziom energii spada nieubłaganie.

Z kolei pełne ziarna są najlepszym źródłem błonnika i innych ważnych składników odżywczych, takich jak witaminy z grupy B, żelazo, folian, selen, potas i magnez.

Smażony kurczak

Smażony kurczak ma przyjemnie chrupiącą konsystencję i sprawia, że jest to pocieszny posiłek. Taki kurczak jest jednak zazwyczaj pełen tłuszczów i innych substancji smakowych.

Potrawy smażone są trudne do strawienia i uważane za “ciężkie” jedzenie. Połączenie tłuszczu i soli użytych do przygotowania tego dania powoduje uczucie ciężkości w żołądku i niewyspanie.