Wyprysk skóry głowy: różne przyczyny, różne sposoby leczenia.

Swędzi Cię skóra głowy, często się drapiesz i zaczynasz mieć łupież. Przy bliższym przyjrzeniu się, masz nawet łaty na linii włosów. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że cierpisz na egzemę skóry głowy. Ale który? Istnieją trzy rodzaje egzemy, z których każdy ma swoją własną przyczynę i sposób leczenia. Postępuj zgodnie z przewodnikiem, aby podjąć właściwe kroki.

Wyprysk skóry głowy: łojotokowe zapalenie skóry.

Jest to najczęstsza forma egzemy. Często pojawia się we wczesnym dzieciństwie (słynna „czapka w kołysce” u niemowląt). U dorosłych, zapalenie skóry wysusza skórę głowy i zazwyczaj powoduje łupież zwykły. Natomiast w ciężkich postaciach wywołuje stan zapalny skóry głowy zlokalizowany na jej obrzeżach, objawiający się żółtawymi i sączącymi się strupami. Łojotokowe zapalenie skóry czasami dotyka również twarzy na wysokości brwi, wokół nosa i pod brodą u mężczyzn.

  1. Przyczyny .
    Ten rodzaj egzemy skóry głowy jest powodowany przez drożdżaki. Grzyby te rozwijają się w środowisku oleistym, takim jak łój. Dlatego szczególnie upodobały sobie skórę głowy osób z tłustą cerą. Nie jest to jednak jedyny możliwy czynnik: w grę może wchodzić również stres, niepokój i zmęczenie.
  2. Zabiegi.
    W przypadku mniej nasilonych form tego zapalenia skóry zazwyczaj wystarczy szampon przeciwłupieżowy z pirytionianem cynku. Jeśli to się nie uda, dermatolog może przepisać szampon przeciwgrzybiczy, a nawet lotion z kortyzonem w przypadku ciężkiego zapalenia skóry głowy. Jeśli zapalenie skóry objęło również brodę, zaleca się, aby podczas leczenia utrzymywać ją krótko, aby uniknąć namnażania się drożdżaków.

Egzema atopowa. Zdrowie.

Drugą najczęstszą formą egzemy skóry głowy jest atopowe zapalenie skóry. Dotyka głównie nastolatków i młodych dorosłych, a oprócz skóry głowy dotyka także innych części ciała. Można ją rozpoznać po czerwonych plamach i małych pęcherzach wodnych, które powoduje.

  1. Przyczyny.
    Egzema skóry głowy ma podłoże genetyczne i jest dziedziczna. Jest to wyprysk spowodowany tłem alergicznym. Osoby cierpiące na tę chorobę bardzo często mają inne objawy alergiczne, takie jak astma, alergia na roztocza lub katar sienny.
  2. Leczenie.
    W przypadku przewlekłej egzemy atopowej najskuteczniejszym leczeniem jest lotion dermokortykoidowy, bardzo skuteczny środek przeciwzapalny, który nakłada się na skórę głowy przez kilka tygodni. Nie należy zbyt wcześnie przerywać leczenia i zniechęcać się do niego, gdyż w dłuższej perspektywie czasowej przynosi ono dobre efekty. W najcięższych przypadkach dermatolog może przepisać leczenie ogólnoustrojowe w postaci tabletek lub zastrzyków.

Wyprysk skóry głowy: alergiczny lub kontaktowy.

W przeciwieństwie do egzemy atopowej, w tym przypadku stan zapalny jest spowodowany „bezpośrednią” alergią. Jest to reakcja na produkt, który wszedł w bezpośredni kontakt ze skórą głowy. Możesz rozpoznać tę egzemę skóry głowy po małych pęcherzykach, które pojawiają się również na uszach i szyi.

  1. Przyczyny.
    Ten rodzaj reakcji alergicznej skóry głowy może wystąpić na przykład po farbowaniu włosów. Może również wystąpić jako reakcja na agresywny szampon lub maskę do włosów, np. produkt przeciwłupieżowy.
  2. Leczenie.
    W przypadku egzemy kontaktowej, pierwszą rzeczą, którą należy zrobić jest zaprzestanie używania uczulającego produktu. W razie wątpliwości należy wykonać test alergiczny, który określi odpowiedzialną za to substancję. Gojenie przebiega na ogół szybko, ale może zostać przepisane leczenie dermokortykoidami w celu złagodzenia stanu zapalnego.

Wyprysk na skórze głowy czy łuszczyca?

W przeciwieństwie do egzemy, na której pojawiają się pęcherze, egzema skóry głowy jest często mylona z łuszczycą, której objawy są podobne. Ale przyczyny i sposoby leczenia są różne. Łuszczyca jest spowodowana nadmierną wymianą komórek skóry. Nie da się jej całkowicie wyleczyć, ale można ją złagodzić, zwłaszcza poprzez terapię światłem. Tylko dermatolog może postawić dokładną diagnozę choroby.

Leave a Comment